Karantinada Güvenli ve Onaya Dayalı Seks Mesajlaşması (Sexting)

Sinem Esengen, Feminism in India’da 1 Mayis 2020’de Krishna Hemaraj tarafından yazılmış olan ‘Safe And Consensual Sexting During Lockdown: An Alternative For Sex?‘ yazısının çevirdi.

* Bu yazıda sexting seks mesajlaşması olarak çevirilmiştir.

Geçtiğimiz ay boyunca, hayatımızın normalde dört duvar dışında kalan bileşenleri teknolojik gelişmeler sayesinde dört duvarımızın içine girmeye başladılar. Zoom, Skype, WhatsApp gibi uygulamalar sayesinde fiziksel mesafe büsbütün bir karantina halini almamış oldu.

Peki, ama seks yapmak istediğimizde ne yapacağız?

Mastürbasyon yapabilirsin. Aynı anda hem kendini keşfetmenin hem de sakinleştirmenin daha iyi başka bir yolu var mı?

Ne var ki, eğer uzak mesafedeki bir partnerinle yeni görüşmeye başladığın bir flört ya da sadece bir süreliğine takıldığın biriyle beraber kendini keşfetmek istiyorsan… o zaman en iyi seçenek sexting (seks mesajlaşması) olacaktır.

Tipik bir sext (seks mesajı) cinsel içerikli yazı, video, veya fotoğraf şeklinde mesajlardan oluşur. Tinder ve Bumble gibi buluşma uygulamalarının ilerlemesi ile, görsel alışverişi yapabildiğimiz mesajlaşma platformları cinsel anlatılar için büyüyen birer online platform halini almaya başladılar.

Peki, bizi seks mesajlaşmasından alıkoyan ne?

Sizi bilmiyorum ama seks mesajlaşması düşüncesi benim için genellikle yanında ciddi miktarda anksiyete ile birlikte geliyor, özellikle mesajların içeriklerinin ortaya çıkması veya çıplak fotoğraflarımın internete sızması ve bunun için utandırılmam düşüncesi– ve daha bir sürü korku uyandırıcı senaryo aklımda oynamaya başlıyor. Utandırılma korkusu ve diğer başka düşüncelerin öteki türlü yapmayı çok seveceğimiz bir şeyi yapmamıza engel olması trajikomik.

Cinsel özgürleşme uğrunda verilmiş uzun mücadeleden sonra, kadınlar hala sekse olan heveslerini belli ederken utanmaya devam ediyorlar. ‘Sağda solda takılmak’ (sleeping around) kelimesi kadınlara yönelik kullanıldığında olumsuz manalarla akla geliyor. Sürtük utandırma (slut shaming) alışılageldik bir uygulama. ve ‘sürtük’ ile ‘zampara’ (stud) gibi kelimelerin kullanımı kadın ve erkek cinselliği hakkındaki çifte standartları ortaya koyuyor. Flörtleşmek, iletişim kurmak ve kişiliğimizin dışavurumuna yönelik inşa ettiğimiz çevrimiçi platformlar aslında fiziksel olarak da konumlandığımız alanları yansıtıyor.

Araştırmalara göre seks mesajı gönderen erkeklere, kadınlara göre daha az eleştiri yapılırken, aynı şeyleri yapan kadınlar ahlaksız sayılıyor ve cinselliklerini ilgi için kullandıkları veya ailelerinin namusunu kirlettikleri söyleniyor.

Erkekler sert erkek cinselliğinin (hard male sexuality) standartları tarafından ‘six pack’lerini veya ‘spor salonu selfie’lerini gururla paylaşmak durumunda bırakılmış veya bu onlardan beklenen hale gelmişken, kadınlar bu görselleri gönderdiklerinde veya yalnızca o fotoğrafları çekindiklerinde bile suçlanabiliyorlar. Erkek cinselliğine uygulanan bu güçlendirme erkeklerin istenmeyen penis fotoğrafları atmasını normalize eden bir ortam hazırlarken kadınlar cinsel amaçlarlar ve onay alınmadan çevrimiçi kanallardan yaklaşılmasına ve görsel kaynaklı cinsel tacize maruz kalma korkusu içinde yaşıyorlar (İntikam Pornografisi olarak da biliniyor.)

Ayrıca oku: Özgür, Vahşi, Düşündürücü: Seks mesajlaşması hakkında konuşalım?

Cinsel yakınlığın çevrimiçi keşfinin şu anki haline bakarsak, kadınların arzuları büyük oranda görmezden geliniyor. Suç yükünü kadınların üzerine koyarak, kadınların masum, bakire vücutlarını vahşi erkek cinselliğinden korumaları gerektiği mesajını yeniden üretiyoruz.

O halde, tek çözüm dijital perhiz mi?

HAYIR.

Burada dikkat edebileceğiniz bazı noktalar var…

Anonimliğinizi koruyun

Yüzünüzün veya dövme, doğum lekesi, ev eşyası gibi sizinle bağlantılı şeylerin fotoğraflarını paylaşmaktan kaçının. Obscurcam uygulaması bazı bölgeleri pikselleştirebiliyor, ama bu aynı zamanda tersine de çevrilebilir. Sansürsüz çıplak fotoğraflar çekinirken rahat değilseniz, yalnızca istediğiniz bölgelerinizin açık olduğu veya vücudunuzu havlu veya kumaşla kapattığınız çıplak fotoğraflar da gönderebilirsiniz. Seçim sizin.

Whatsapp ve benzeri fotoğrafları alıcının da telefonuna yedekleyen uygulamalardan kaçının

Açık kaynaklı, uçtan uca şifreleme (fotoğraflarınızı devletten, sosyal medya platform sahibi firmalardan ve hackerlardan korur), ekran görüntüsü almayı engelleme, kendini imha eden fotoğraflar gönderme seçenekleri olan ve üye olmanızı gerektirmeyen bir uygulama en ideali. Kamusal alanlarda WiFi kullanırken dikkatli olun, bağlantıyı sağlayan yerin aynı zamanda fotoğraflarınıza erişimi olabilir.

Kaçının: SMS, WhatsApp,  Tinder, Bumble Facebook, Messenger, Telegram

Alternatifleri: Dust, Confide, Wickr, Signal, Privates!

Tam olarak güvenilir olmamakla beraber Signal ve Privates! gibi uygulamalar ekran görüntüsü engelleme ve kendi imha eden fotoğraflar paylaşabilme gibi özellikler sunuyor. Seçtiğiniz alternatifin günlük konuşmalar için kullandığınız uygulamadan farklı olduğuna emin olun.

Ayrıca oku: Seks Mesajlaşmasının Görsele Dayalı Dijital Şiddete Dönüşmediğine Nasıl Emin Oluruz? #DijitalHifazat

Metaveri/EXİF verisini Silin

EXİF  (Exchangeable Image File) verisi veya metaveri çekildiği anda fotoğrafınıza otomatik olarak yüklenen bir veri. Bu dosyalar çekilen fotoğrafa dair konum, tarih, hangi kamera ile çekildiği gibi bilgileri içeriyor. Sosyal medya uygulamaları bu veriyi paylaşılırken fotoğraflardan ayırıyor olsa da, öncesinde sizin ayırmanız daha güvenli olabilir. ViewEXİF ve EXİF photo editor gibi uygulamalar faydalı olabilir.

Onay alın ve asla ekran görüntüsü almayın

Seks mesajlaşması yaparken aklınızdaki her şeyden önce olması gereken en önemli şey onay. Onay, siz ve partneriniz arasında karşılıklı olmalı. Birbirinizle konuşun ve sevdiğiniz sevmediğiniz şeyleri anlayıp, hem fiziksel hem dijital sınırlarınızı tanıyın ve nasıl ilerleyeceğinize dair temel çizgilerinizi belirleyin. Kendinize özel sınırlarınız ve tepkileriniz olması ve partnerinizle bunlar üzerine konuşmanız ve geri dönüt vermenizin önemli olduğunu unutmayın.

Dikkat etmeniz gereken bazı kırmızı ışıklar çıplak fotoğraf, cinsel içerikli mesajlar göndermenize yönelik baskı veya rızanız alınmadan bunların gönderilmesi. Ayrıca, eğer seks mesajlaşmasına dair bütün konuşmaları siz başlatıyorsanız ve öneriler hep sizden geliyorsa, bu karşı tarafın rahatsız olduğuna işaret ediyor olabilir.

Ekran görüntüleri konusunda. Sizinle seks mesajlaşmasına başlayarak, partneriniz size güvenmeyi seçmiş ve size karşı bu konuda kısmen korunmasız hale gelmiş oluyor. Bu güveni koruyun ve size gönderdiği herhangi bir fotoğrafı kaydetmeden önce ona sorun. Ayrıca, karşılıklı ilişkiniz bittiğinde (aksi söylenmediği taktirde) bu fotoğrafların silinmesi (başkalarına gönderilmemesi) bekleniyor olabilir.

Genel olarak, size nasıl davranılmasını istiyorsanız karşı tarafa öyle davranın.

Telefonunuza gelebilecek bir fiziksel saldırıya karşı fotoğraflarınızı koruyun

Partnerlerinizin fotoğraflarınızı kötü niyetlerle kullanması dışında, telefonunuz çalınabilir, aileniz görebilir veya üçüncü bir kişi tarafından telefonunuza erişilebilir.

Çıplak fotoğraflarınızı galerinizden (google drive, cloud, dropbox vs.) sildiğinize emin olur. Ancak, eğer silmek istemiyorsanız, onları korumalı bir dosyada saklayabilirsiniz.

Görsele dayalı cinsel istismar ile karşılaştığında ne yapmalısın?

Yukarıdaki tavsiyeler size koruyor ve başka insanların sizin çıplak fotoğraflarınıza erişmesini zorlaştırıyor olsa da imkânsız hale getirmiyorlar. Görsele dayalı cinsel şiddet başka bir insanın cinsel içerikli fotoğraf veya videolarının rızası olmadan şantaj veya utandırma amaçlı paylaşılmasıdır. Bu suçun bir başka versiyonu failin sizin montajlanmış fotoğraflarınızı benzer amaçlarla kullanmasıdır.

Eğer bir şiddet faili sizin mesajlarınızı ve fotoğraflarınızı paylaşıyorsa, aklınızda gelmesi gereken ilk kritik nokta bunun özel alanın ihlali olduğu. Onay olduğu sürece, çıplak fotoğraflar çekmenin ve paylaşmanın özünde yanlış bir şey yok. Eğer fotoğraflar bir sosyal medya platformunda paylaşıldıysa, direkt bu platformlara ulaşabilir ve fotoğrafları kaldırmalarını isteyebilirsiniz. Kanıt olarak kullanmak adına ekran görüntüsü alabilirsiniz.

Cinsel içerikli mesajları ve çıplak fotoğrafları sızdırmak ve paylaşmak sabıkalı suç oluşturan davranışlardır. Hindistan’da görsele dayalı cinsel şiddet ile ilgilenen özel bir kanun yoktur, ancak bu durumlar IT kanunun 67,67A, 66E maddeleri veya İPC’nin 354,354C ve 509 no’lu maddeleri altında incelenir. Bu maddeler açık içerikli materyallerin paylaşımını yasaklar ve açık görsellerin onay olmadan yayınlanması ve aktarılmasına yönelik ceza maddeleri içerir.

(Çevirmen notu: Türkiye’de bu durumlar Haberleşmenin Gizliliğini İhlal – TCK Madde 132, 133, Özel hayatın gizliliğini ihlal – TCK Madde 134, Cinsel taciz – Madde 105  Verileri hukuka aykırı olarak verme veya ele geçirme – TCK Madde 136 gibi kanunlar altında incelenir. Detaylı bilgi için: Cinsiyetçi Dijital Şiddetle Mücadele Rehberi (TBID & AltBil, 2019).

Onaya Dayalı Güvenli Seks Mesajlaşması Neye Benzer?

Bütün bu detaylar düşünüldüğünde seks mesajlaşması meşakkatli ve korkutucu gibi görünebilir. Ancak, seks mesajlaşması ile ilgili problem aslında cinsel şiddetin sürekliliği, ayrımcı ve fail destekleyici adalet sistemleri ve sisteme bağlı eşitsizlikler. Aslında, doğru biçimde uygulandığında, nasıl vücutların arzulanır olduğuna dair toplumsal normları sorgulatabiliyor.

Bu sorgulamayı sürdürebilmek adına son bir önerim daha var:

Rahat bir ortama geç ve Kendinle İlgilen

Seks mesajlaşması eğlenceli olmalı. Ama partnerimize arzularımıza dair açık sözlü olmamızı gerektiriyor. İlk defa seks mesajlaşması yapacaklar için, ilk etapta çok zor ve garip olabilir. Bunun üstesinden gelebilmenin en iyi yolu cinselliğinizi anlamak ve kendinizi kendi başınızayken çekici bulabilmek. Doğru açıyı bulabilmek ve vücudunuzla ilgili neyi sevdiğinizi keşfedebilmek için istediğiniz kadar fotoğraf çekebilirsiniz (Bunu seks mesajı atacaksanız da atmayacksanız da yapabilirsiniz.)

Bu özellikle önemli çünkü kadınlar olarak (queer, trans, non-binary) genellikle kendimizi erkek bakışı (male gaze) ile değerlendirmeye alıştırılıyoruz. Doğru biçimde araçsallaştırıldığında, seks mesajlaşması yakınlığı artıracak ve kendi cinsel temsiliyetinizi keşfedebileceğiniz akışkan bir alan açabilir.