AraRenk’te Çokaşklılık

Bir süredir Ararenk fanzin olarak aklımıza takılan bir kelime var: çokaşklılık. Yazın da gelip geçmesiyle ister istemez ilişkilenme biçimlerimizi, ilişkilerimizi, kırgınlıklarımızı konuşmaya başladık. Ama çokaşklılık kelimesi gelince çeşitli soru işaretlerimiz oluştu ve bu konuyu bir dosyaya taşıma kararı aldık. Önümüzdeki ay boyunca biraz bundan bahsedelim, ilişkilerimizi, ilişkilenme biçimlerimizi, kimliklerimizi ve ilişki hiyerarşilerini bir de çokaşklılığın lensinden tartışalım istedik.

Peki, çokaşklılık derken nasıl bir ilişkilenmeden bahsediyoruz? Neden çok eşlilik kelimesini değil de çokaşklılığı tercih ettik? Aralarında nasıl bir fark olduğunu düşündük?

Çokaşklılık derken karşılıklı rızaya dayalı birden fazla cinsel ve/veya romantik partner içeren ilişkilenmelerden, bu şekilde ilişkilenen insanlardan bahsediyoruz. Bu kavram altında tek bir kişinin birden fazla kişiyle hem duygusal hem cinsel anlamda ilişkilenmesini veya ilişki içindeki kişilerin duygusal olarak yalnızca birbiriyle ilişkilenip cinsel partner sayısını karşılıklı rızaya dayanarak birden fazla tutmasını ele alabiliriz. Ve tabi daha başka bir sürü ilişki biçimini de kapsar, çünkü tek bir tanımla kısıtlamıyor, açık ilişki veya monogamist ilişki içinde süren bir çok partnerlilik durumuna indirgemiyoruz. Yalnızca birden fazla partnerle ilişkilenmekten de bahsetmiyoruz. Arada etik ilişkilenmenin, bu ilişkilenmenin tarafların rızasına (inşa edilmemiş rızasına) dayalı olması gerektiğinden de bahsediyoruz. En önemlisi çokaşklılığı monogamist ilişkinin bir tersi, genişletilmişi olarak değerlendirmiyoruz.

Çokeşlilik kullanımına kıyasla neden tercih ettik peki çokaşklılığı? Öncelikle çokeşlilik daha çok evlilik ilişkisini tanımlamak için kullanılan bir kelime olduğundan. Bunun yanısıra çokeşlilik ifadesinde bizi rahatsız eden çağrışımlar oldu. Çokeşliliği kullanımı bakımından değerlendirdiğimizde, genel algının monogamist ilişkilenmeyi cinsel partner sayısını artırarak çok’laştırma gibi kullanılıyor olması yönünden tercih etmek istemedik. Çünkü biz yalnızca bundan bahsetmiyoruz. İkinci olarak da eşleştirme düşüncesi içinde yine ikili ikili farklı birleştirmelerin yattığını düşündük. Yine monogamist ilişkilenmenin bu sefer farklı şekillerde yer almasına götürüyor bizi gibi geldi bu ‘eş’ kelimesi. Bu kaygılarla ilişkilenme biçimlerimize bakarken; çok eşliliği, dualistik, patriyarkal ve monogamist ilişkiyi doğrulayan çağrışımlarından ayırmak için çokaşklılığı kullanmayı tercih ettik.

Bu ayrımından da başlayarak çokaşklılık, aşklanma, ilişkilenme başlığına düşen konuları tartışmaya açmak istiyoruz.

  • Çokaşklılık deyince ne anlıyorsunuz?
  • Daha önce çok aşklı deneyimleriniz oldu mu?
  • Çokaşklılık bir kimlik midir, ilişkilenme biçimi midir? Siz nasıl deneyimliyorsunuz?
  • Bir insanın başkalarıyla kuracağı romantik ve/veya cinsel ilişkileri kısıtlamak ne anlama geliyor?
  • Sevgi sınırsız bir kaynak, peki zaman?
  • İlişki anarşisi nedir? Bu ifade size neler çağrıştırıyor?
  • Durup monogami dışı ilişkiler perspektifinden baktığınızda, monogamist ilişkilenmeler üzerine ne düşünüyorsunuz?
  • Zorunlu monogami, toksik monogami nedir? Monogami dışı ilişkiler açısından ne ifade etmektedir?
  • Açık ilişki nedir? Sınırları neler olabilir? Siz nasıl deneyimlemeyi tercih ederdiniz?

…..

AraRenk Fanzin olarak önümüzdeki ay boyunca bu başlık kapsamında çokaşklılık kapsamında her türden yazınızı, düşünce ve deneyimlerinizi bekliyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s