BİR TRANS KADININ GÜNLÜĞÜ

Arya

“Cis-hetero olma şansınız olsaydı, olmak ister miydiniz?” Bu soruyu geçenlerde bir tez çalışması için anket doldururken görmüştüm. Hiç düşünmeden evet dedim. Sonra bir an durup tekrar düşündüm. Acaba neden evet dedim diye. Aslında trans olmaktan ve biseksüel olmaktan o kadar memnundum ki. Cis-hetero bireyler bana hep düz ve sıkıcı gelmişti. Şimdiyse hiç düşünmeden bu sıkıcı cinsten olmak için evet demiştim. Kısa bir afallamadan sonra neden bu cevabı verdiğimi hemen anladım: Toplum.

Bu yaşa kadar beklememin sebebi de buydu. Kendim olamayışımın… Aslında evet, temel sebep buydu. Ama biraz daha üstüne düşününce her şeyi de topluma yıkmak kolay bir kaçıştı. Belki de temel sebep bendim. Kendi has, öz korkaklığım. Her şeyden korkmam. Peki madem bu kadar korkaktım, sonra ne oldu da bir anda patladım, dışa vurdum? Aileme açılmam, topluma hala açılamasam da dışarıdaki insanlara karşı LGBTIQ+’ı açık açık savunabilmem (tek başımayken bile), derneklere katılmam vs. Tam olarak ne oldu bana? Bunu en az sizin kadar ben de merak ediyorum. Aslında kafamda bunun için birkaç cevabım var, her ne kadar cevapların doğruluğundan emin olamasam da.

Birincisi yaş. Yaş sana zamanın geçip gittiğini ve artık bir şeyler yapmazsan bundan sonra hiç yapamayacağını hatırlatıyor. Ve sen yaş aldıkça insanlar sana daha çok saygı gösteriyor. Daha çok hayat deneyimin oluyor ve bu da daha az kaybetme korkusuna yol açıyor. Kendi kendime şunu dediğimi hatırlıyorum: “Arya! Bu hayatta sadece evden işe işten eve giden biri mi olacaksın yoksa gerçekten kendin olmak için savaşacak mısın?” Muhtemelen bu soruya verdiğim yanıtı az çok anlamışsınızdır ki şu an burada böyle bir yazıyı kaleme alıyorum. Her ne kadar fiziksel olarak kaleme alamasam da anladınız siz onu. Ayrıca ben hep şunu düşünürdüm: “Güzelce para biriktireceğim, ev sahibi olacağım, araba sahibi olacağım, yavaş yavaş para biriktirirken aradığım o kadını bulacağım ve evleneceğim. Sonra da sürece gireceğim ve kendimi de garantiye almış olacağım.” Şimdi dönüp bakıyorum da ne kadar salak ve safmışım diyorum. Sürece girince evli bile kalamıyorsun ki:D Salak kafam işte.

İkincisi ise deneyim. Hayatta yaşadığım deneyimler bana gizli bir birey olarak yaşamaya devam ettiğim sürece birilerinin bu yönümü kötü şekilde kullanacağını ispatladı diyebilirim. Bu arada şunu belirteyim ki bir insanın cinsel kimliği ile cinsel yönelimi birbirinden farklı ve apayrı şeylerdir. Ben cinsel kimlik olarak kendimi trans bir kadın olarak tanımlıyorum ama yönelim olarak kadın ağırlıklı biseksüel, son zamanlarda ise romantik ve aseksüel gibi tanımlamalar da yapıyorum. Yani bir insanın cinsel kimliği onun hangi yönelime ait olacağını net bir şekilde belirtmez. Neyse konumuza dönelim, benim gibi biseksüel bir kadına güvendim. O zamanlar dediğim gibi kendi çapımda küçük dünyamda yaşayıp doğru kişiyi bulmak gibi hayallerim vardı. Ve bulduğumu sandım. Sonrasında ise bu kişiyle aramız bozuldu ve benim için en özel olan şeyleri, ona güvenerek anlattığım her şeyi herkese anlattı. O gün işte cesaret kazanmamdaki, şuan bu yazıyı yazmamdaki asıl cesaretimin ve kırılma noktamın bu olduğuna inanıyorum. O günden sonra kendi kendime şunu dedim: “Arya! Bir daha seni bu durumundan dolayı kimse tehdit ve rezil edemeyecek çünkü sen çıkıp ben buyum diyeceksin.”

Üçüncüsü ise korona oldu. Korona benim sosyal ortamdan ve sahte muhabbetlerden uzaklaşıp kendi içime kapanıp kendimi bulmama yardımcı oldu diyebilirim.

Sanırım bayağı uzattım. Durum bu işte arkadaşlar. Yazacak bir şey de bulamadığımdan burada noktalıyorum. Kendinize iyi bakın.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s