Reclaim These Streets’in Kadın Patron Feminizmi Bizi Asla Özgür Kılmayacak

Yaren Deniz Önal

Kadınların polis teşkilatındaki temsili ölümüne savunulacak bir tepe değil.

Orijinali: https://gal-dem.com/reclaim-the-nights-girl-boss-feminism-sisters-uncut/

Feminist bir grup ile kadın patronların gürültüsü arasındaki fark nedir? Feminist grup, pandemide protestolar düzenleyecek, aslında ortaya çıkacak ve kadına yönelik şiddet ve polis vahşeti konusundaki mesajlarıyla tutarlı kalacaktır. Kadın patronların gürültüsü gece nöbetini iptal ederken, dolaylı olarak temelinde yapılan mücadeleyi tamamıyla üstlenir ve baskıcı bir kurumsal kadın temsilini ölümüne savunur. Bu ‘Sisters Uncut’ ve ‘Reclaim This Stress’in hikayesidir –gece nöbetinin merkezindeki iki çok farklı grup ve hafta sonu Sarah Everard için yapılan protestolar.

Gruplar arasındaki uçurum, bu sabah televizyonda yayınlanan bir röportajda, İşçi Meclisi üyesi ve Reclaim These Streets organizatörlerinden biri olan Anna Birley’e Polis Komiseri Cressida Dick’in iki protesto sırasında polis eylemleri nedeniyle istifa edip etmemesi gerektiği sorulduğunda daha da derinleşti.

‘Hayır, Komiser Dick’i istifaya davet etmedik,’ dedi. ‘Biz destek arayan kadınların ve geriye kalan kadınlarıda güçlendirmek isteyen bir hareketiz. Ve İngiliz polislik tarihinin en kıdemli kadınlarından biri olarak, bu saldırılara başka bir şey eklemek istemiyoruz.’

Bu tek yorum Reclaim This Streets’in değerleri etrafındaki birkaç korkuyu doğruluyor gibi görünüyordu – temsil, saygınlık politikası ve polisle tatlı sözlerle ‘değişim yaratmak’ isteyen liberal feministler. Görüşüne göre polisin kaldırılması, feminist kampanyaların herhangi bir yerinde mantıklı bir adım olmasına rağmen gündemlerinde değil.

‘Açıkça görülüyor ki, polis teşkilatındaki temsil ödün verilmemesi gereken bir şey değildir ve siyasi değerler çok daha önemlidir.’

Açıkça görülüyor ki, polis teşkilatındaki temsil ölümüne savunulacak bir cephe olması gereken bir şey değildir ve siyasi değerler çok daha önemlidir. Temsil siyaseti, Priti Patel’in mültecileri ve göçmenleri insanlıktan çıkarmaktan sorumlu beyaz olmayan bir kadın olmasını kutlayan aynı türden bilişsel uyumsuzluğu yarattı. Evet Kraliçe! Yabancı düşmanlığının istek uyandıran CEO’su!

İşte bu yüzden Reclaim These Streets organizatörünün, Dick’e yöneltilen eleştirileri ‘çığ gibi büyümüş’ olarak görmesi daha da endişe verici. İnternet dilinde, bu eleştirilerin haksız olduğunu, hatta belki de kadın düşmanlığından kaynaklandığını ima ediyor. Açıklığa kavuşturalım: Cressida Dick’in ve başkanlığını yaptığı polis gücünün eleştirisi, çoğu kadın olan marjinalleştirilmiş bireyleri hedef alan kurumsallaşmış polis vahşetine orantılı bir tepkidir.

Burada yaratılan tehlikeli bir anlatı var ve iyi Feminizm ve Kötü Feminizmin var olduğu. İyi Feminizm, elbette polisin izniyle, sosyal olarak uzak bir ‘nöbet’ (bir protesto değil) çiçeklerle sessizce bir araya gelen zarif beyaz kadınlara benziyor. İyi Feminizm, bir protestoda ‘görevliler’ istihdam etmeye çalışır. Kötü Feminizm, Clapham Common’daki sahneden değişiklik talep eden renkli kadınlardır. Kötü Feminizm, bir gece nöbetini protesto olarak görüyor. Kötü Feminizm mevcut durumu bozar.

‘ReclaimThis Streets, Sisters Uncut’tan olabildiğince uzaklaşarak İyi Feminizm eylemlerini sürdürüyor.’

Reclaim These Street tarafından orijinal gece nöbetinin yasal masraflarını karşılamak için toplanan para, şimdi bunun yerine, ayrı bir hayırsever bağış toplama etkinliğinde toplanan nakit ile birlikte ülke çapında kadınların davalarını (belirsiz) desteklemek için gidecek. Sisters Uncut’ın, Reclaim This Streets’in parayı bölüşmeye yönelik taahhüdüne yönelik yaptıkları itiraz, Reclaim the Streets tarafından sessizlikle karşılandı. Anlaşılan polis tarafından hedef alınan kadınların yasal masraflarını karşılamayı, yalnızca kendi (aceleyle toplanan)  koalisyonlarının üyeleri olduğunda değerli bir neden olarak görüyorlar. Gerçekten dayanışma.

Kısmen, Reclaim This Streets’in arkasındakiler derinliklerini aşmış gibi görünüyor. Başı dertte oldukları ilk gece nöbeti ilgili olarak isimlerini duyurdukları andan itibaren – mesleğinde iyi olan herhangi bir organizatör onlara bunu yapmanın sizi sorumlu kılacağı ve tüm medyanın dikkatini nedene değil size çevireceğini söyleyebilirdi. Açıkça iyi niyetleri var ama bu alanda bu çok az önemli; ne de olsa cehenneme giden yol iyi niyetlerle döşenmiştir. Buna karşılık, Sisters Uncut’ın yedi küsur yıllık varoluşlarında edindiği siyasi örgütlenme ve seferberlik deneyimi, son birkaç gündür tam anlamıyla gözler önüne serildi.

Sisters, polisle pazarlık yapamayacağınızı veya protesto etmek için izin istemeyeceğinizi bilir. Ne olursa olsun ortaya çıkıyorsun, yap ve ivmeyi sürdür. Burada siyasi arkan plan devreye giriyor; Reclaim This Streets organizatörleri arasında birkaç İşçi Konseyi üyesi, Londra Genç İşçi Partisi başkanı ve bir halkla ilişkiler yöneticisi yer alıyor. Onlar kuruluşun parçası ve ona inanıyorlar. Sisters Uncut radikal aktivistler. Düzeni tamamen yıkmaya inanıyorlar.

‘Hem polis hem de Reclaim This Streets, ‘düzenli’ bir protestonun hafta sonu görülen polis vahşetini azaltacağı fikrini sürdürüyor gibi görünüyor.’

Ancak, yarım milyon sterlin topladıktan sonra Reclaim This Streets’in organizatörlerinin, gerçekte neyi temsil ettiklerini hızlı bir şekilde bulmaları gerekiyor. Şu anda grup, eleştirirken eş zamanlı olarak onlarla birlikte duruyor. Hem polis hem de Reclaim This Streets, ‘düzenli’bir protestonun hafta sonu görülen polis vahşetini azaltacağı fikrini sürdürüyor gibi görünüyor. Sadece Kendall Jenner ve Pepsi gibi İyi Feminizm tarzı bir protesto, protesto ve temel insanlık haklarımızın bizden alınmamasını sağlayacaktır. Baskıcı bir devletten izin istemek, bir meseleye meşru olarak karşı çıkmanın tek yoludur.

Bu tür protestoların saygınlık politikası bizi zincirlerimizden kurtarmayacaktır. İnsanların talep ettiği kadına ve dışlanmış cinsiyetlere yönelik şiddete son vermeyecektir. Bunun sonuçlanacağı şey, ‘reform’ için birkaç gevşek girişim ve kadın düşmanlığını bir nefret suçu haline getirmek gibi daha ileri ölümcül çözümlerdir. Bu tür raporlarla ilgilenmekle görevli kamusal olarak cinsiyetçi ve şiddet yanlısı bir güç olduğunda bunun ne yararı var? Ne yazık ki Reclaim These Streets için, ortam hazırlamakla meşgul oldukları yol polise daha fazla yetki verilmesine geri dönüyor. Belki de yoğun medya programlarından biraz zaman ayırmalı, Sisters Uncut ile oturup yeniden düşünmeliler. Rotayı düzeltmek için hala zaman var.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s