Vulvalara Özgürlük!

Ecem Hareli

Normalde eve gelip çıkarıp attığımız sütyenler, karantina sürecinde evden çıkmadığımız için evin bir çekmecesinde unutulmaya yüz tuttu. Evde sütyen takmıyoruz çünkü daha rahat ve kimse memelerimizin belli olup olmadığını umursamıyor.

Peki, hiç külotunuz hakkında da bunları düşünmüş müydünüz?

Birkaç ay önce bir enfeksiyon şüphesi ile doktora gittim. Doktorum bana günlük yaşamımda mümkün olduğunca az külot giymemi ve özellikle uyurken giymememi önerdi. Sonrasında bir gün arkadaşlarımla muhabbet ederken doktorum söylediği için geceleri külot giymediğimi ve bazen de külot çizgisi belli olmasın diye gün içinde giymediğimi söyledim. Bu durum ortamda çok garipsendi. Garipsemekte haklılar mıydı?

Neredeyse her gün okula, iş yerine ve spora giderken iç çamaşırı kullanıyoruz. Dantelli külotlar, ipek veya polyester tangalar, g-stringler giyiyoruz ve bu son derece normal. En az onları giymemek kadar normal!

Toplumumuzda külot giymemek nasılsa bir tabu. İnsanlar bunu öğrendiğinde sanki hastalık kapacakmışız veya pismişiz gibi bir tutum sergiliyorlar. Oysa külot giymeyince mantar ve idrar yolu enfeksiyonuna yakalanacağımız gibi iddialar yalnızca birer şehir efsanesi. Aksine, külot giymemenin zararından çok faydası olabilir.

Enfeksiyon riskini azaltır

Vulva oldukça hassas bir bölge ve giyilen iç çamaşırına bağlı olarak enfeksiyon riski değişir. Gün içinde giymiş olduğumuz dar pantolonlar, g-stringler, tangalar ve pamuksuz naylon külotlar vulvanın genel dengesinin bozulmasında önemli rol oynar. Bu tarz iç çamaşırları ve dar pantolonlar giyindiğimizde vulvamız havasız kalarak nemlenir ve gereğinden fazla ısınır. Bu konuda Dr. Simpkin “Genital bölge gibi nemli alanlar bakteriler için kültür ortamıdır ve kotunuzdaki ufak bir miktar bakteri bile içeri girip enfeksiyona neden olabilir. Deriye zarar vermek, bölgeyi enfeksiyona da açar” diye belirtmiştir.

Kıl kökü iltihapları sebepleri içerisinde dar giysilerden dolayı sürtünme ve tahriş de vardır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Soytürk vulvada kıl kökü iltihabının sebepleri arasında sıkı giysiler ve sentetik iç çamaşırlarının da yer aldığının altını çiziyor.

Yanı sıra Dr. Ghofrany tangaların hemoroide sebep olmayacağını söylerken, tanganın bir şekilde yukarı çıkması durumunda rektumun tahriş olmasıyla birlikte hemoroidi şiddetlendirebileceğini belirtiyor. Ama tabii ki tangalar bunun tek nedeni değil.

Cildimizde meydana gelen tahrişi azaltır

Dantel ve ipek külotlarımız cildimizi o kadar sarar ki çıkardığımızda oluşan kırmızı çizgilere hepimiz aşinayızdır. Bu gibi kumaşlar vulvamızın etrafındaki deriyi de tahriş eder. Tahriş ne kadar kaçınılmaz olsa da azaltmanın yollarından biri de iç çamaşırı tercihlerimizde yatar. Dışarı çıkarken külotsuz bol pantolon, eşofman veya etek giydiğinizde siz de cildinizdeki tahrişin azaldığını hissedeceksiniz.

Geceleri ise cildimizin sakinleşmesine ve nefes almasına yardımcı olur

Michigan eyalet üniversitesinden Dr. Nancy Herta “Eğer vajinal sorunlara yatkınsanız gerçekten iç çamaşırı olmadan uyumalısınız” diyerek iç çamaşırsız uyumanın önemini vurguluyor. Tabi bu durum sizi rahat hissettirmiyorsa bol pamuklu ürünlerin kullanımı öneriliyor. Çünkü dantel ve polyester iç çamaşırları nemi emmezken pamuklu iç çamaşırları nemin bir kısmını emecektir.

Eğer buna tamamen karşıysanız bunları ilk okuduğunuzda garipsemiş olabilirsiniz ya da kafanıza yatmış olsa bile ‘ama ben yapmam’ diye düşünmüş olabilirsiniz. Elbette, kimse kimsenin giyimine karışmamalı ve külot çizgisinin belli olmasına yönelik yargılar giymemek için bir sebep olmamalı. Ne var ki, vulvamızın kendine daha iyi bakabilmesi adına ona nefes alabileceği bir alan tanımalıyız. Bana sorarsanız en iyisi, siz bu gece iç çamaşırlarınızdan bir kurtulun!

 

 

Kaynakça

Formsanté. 2020. Vajinada (genital bölge) kıl kökü iltihabı neden olur?. [çevrimiçi]  <https://www.formsante.com.tr/vajinada-genital-bolge-kil-koku-iltihabi-neden-olur/#vajinada-genital-bolge-kil-koku-iltihabi-neden-olur&gt; [Erişim tarihi 12 Nisan 2021].

Krupnick, E. and Adams, R., 2013. Why Your Thong May Be Bad For Your Health. [çevrimiçi] HuffPost UK. Available at: <https://www.huffpost.com/entry/thong-health_n_4026307&gt; [Erişim tarihi 13 Nisan 2021].

Miller, K., 2019. Why This Common Bedtime Habit Is Bad for Your Vagina. [çevrimiçi] Glamour. <https://www.glamour.com/story/why-you-shouldnt-wear-underwear-to-bed&gt; [Erişim tarihi 12 Nisan 2021].

Steber, C., 2021. 7 Unexpected Side Effects Of Going Commando For Even Just 24 Hours. [çevrimiçi] Bustle. <https://www.bustle.com/p/7-unexpected-side-effects-of-going-commando-for-even-just-24-hours-15919181&gt; [Erişim tarihi 12 Nisan 2021].

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s