Sekste Hiyerarşi

Tutku

Yaklaşık bir buçuk yıl önce, yakın bir kız arkadaşımla cinsellik hakkında konuşurken kendimizi sekste hiyerarşi kavramını tartışırken bulduk. Bunun öncesinde sekste hiyerarşiyi düşünmemiştim, hatta duymamıştım bile. Cinselliği konuşmasak da erkeklerin egemen olduğu ve yönlendirdiği, her iki tarafın da hemfikir olduğu bir şeymiş gibi yaşıyorduk. Demek istediğim şu: Erkek talep etmese bile kadının ona daha çekici gelme görevi varmış, seks sırasında onu daha çok tatmin etmesi gerekiyormuş gibi hissediyordum. Bu konuşma öncesine dek neredeyse her sevişmem erkeğin orgazmıyla bitiyor ve benim orgazmım ekstra kalıyordu. Yani kadın orgazm oluyorsa bu sevişme iyiler arasına alınabilir gibi ama her seferinde olmak zorunda da değil gibi hissediyordum. Aslında bu olay sadece orgazmla da bitmiyor. Sevişmeyi erkeğin yönlendirmesi ve bazen kendi zevkiyle bencil olmasından kaynaklı, belki de kadının o an yaşananlardan rahatsız olduğunu fark etmemesi dahi söz konusu olabiliyor.

Sekste hiyerarşi olabileceğini düşünmeden önce kendimi gayet güvende ve rahat hissetmeme rağmen bazı sevişmelerde aşırı gergin ve sinirli olduğumu fark ettim. Ve aslında bu sinirin açığa kavuşmayan, gözle görülmeyen bu kabullenilmiş hiyerarşiden kaynaklı olduğunu da. Arkadaşımla, hislerimizin benzer olduğunu ve aslında seksin nasıl olması gerektiğini konuştuk. Bana göre seks, dahil olanların her kısmını çok istediği ve sürekli bir iletişimle birbirini anlayarak devam ettiği şekilde ilerlemeli. Bir tarafın orgazmıyla biten ya da bir tarafın kendini verememesine rağmen devam eden bir olay olmamalı. Öncelikle kendi dilimizde dahi seksi penetrasyona indirgemenin, buna çok yüzeysel bakmak ve bazı hiyerarşik ilişkileri beslemek anlamına geldiğini düşünüyorum. Rıza ve onayın tam olarak alınmamasının, insanların çok açık şekilde iletişim kuramamasının, belki normalde yapmak istediği ama o an yapası gelmediği şeyleri bile yapmak zorunda kalmasının kişilerin duygularını ve hislerini kötüye kullanmak olduğunu düşünüyorum.

Hayatımızın her alanında hiyerarşik ilişkiler var ama duygusal ilişkilerimiz veya seks partnerlerimiz bunlardan biri olmamalı. Bunu partnerimle konuşarak ve bu konu hakkında karşılıklı düşüncelerimizi birbirimizle paylaşarak aştım gibi. Gibi diyorum çünkü sürekli iletişimde olunması gereken, sürekli değişen kavramlar. Bunu konuşmadan önce sekste hep baskın ve yönlendiren taraf olmaya çalıştığımı fark ettim, istemiyorken bile. Eğer baskın taraf olmazsam seks sırasında istemediğim şeyler olacağından çekiniyordum sanırım. Ama bunu tartıştıktan sonra yaşadığımız deneyimler iki kişinin de hep içinde olduğu, iki kişinin de çok zevk aldığı deneyimlere evrildi. İçinde büyüdüğümüz toplumu ve maruz kaldığımız toplumsal rolleri her alanda tartışmazsak bunların bize dayattıklarını yaşamak zorunda kalacağımızı düşünüyorum. Seksteki hiyerarşi üzerine düşünmek hayatımda birçok değişikliğe yol açtı, umarım size de iyi gelir.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s