SMEAR: Soğuk Penis, Soğuk Oda, Soğuk Doktor

Ebru

Jinekologlar ve jinekolojik muayene hakkında ne kadar konuşursak konuşalım hep az kalıyor. Çünkü öyle bir koltuk ki o koltuk, hep yaşanan ve kelimelere dökülemeyen şeyler var orada.

İlk smear testime ne olduğunu anlamadan girmiştim. İdrar yolu enfeksiyonu için kadın doğuma yönlendirmişlerdi. Doktor da: “Su iç, geçer.” diyip beni salmak üzereyken “Gelmişken sana smear de yapalım mı?” dedi. Anlamadım ama olur dedim. 3 sene oldu bu olay yaşanalı.

İçeri odaya alındım. Masayı görünce anladım ne halt ettiğimi. Ama başa gelen çekilir. İlk olarak doktor girmedi odaya, hemşireyle beraber girdim. Kenarda bir yerde soyundum, masaya oturdum. Ama büyük bir rahatsızlık içindeydim. Açtık bacakları, doktor geldi. Masadan kendimi ittirdiğimi hatırlıyorum. Doktor en son: “Rahatlamazsan alamayız ama!” dedi. Sonra hemşirenin eline geçirdim tırnakları ve içime metal penisimsi bir şey girdi. Asla zevkli değildi. Sonra çok şükür bitti. Doktor sanki hiçbir şey olmamış gibi odadan çıktı. Hemşire de en son ne zaman regl olduğum gibi sorular soruyordu. Giyindim, çıktım.

Ormanlık bir yere geçip ağladım sonra. Tek gitmiştim zaten. O aralar görüştüğüm biri vardı, takıldığım. Aradım, bağırdım çağırdım, ağladım. O da anlamadı ne olduğunu tabi.

Sakinleşince eve geçtim. Sonra internetten baktım ne yaşamışım diye. Bakmaya çabaladım önce, adını bile anlamamıştım çünkü. ‘Şmir’, ‘simir’, ‘smiir’… Nedir diye bir süre arattıktan sonra bulduk kelimeyi. SMEAR imiş.

‘Şmir’, ‘simir’, ‘smiir’… Nedir diye bir süre arattıktan sonra bulduk kelimeyi. SMEAR imiş.

Mantar, virüs, enfeksiyon, kanser lezyonlarının tespiti için yapılan bir test smear ve cinsel olarak aktif olunca da senede bir yaptırmak gerekiyor. Benim metal penisimsi şey dediğim aletin adı ise Speculum. Ördek gagasına benziyor, metal ve soğuk. Onu rahim ağzına yerleştirip içinden bir çubukla doku alınıyormuş. Çok basit ve ağrısız bir işlemmiş, öyle diyor internette. Bana hiç de öyle gelmemişti ama, benim için hayli acılı bir işlemdi.

İlginç gelen şu ki smear aktif cinsel hayatın olunca yapılması gereken bir şeymiş. Ne benim ne de çevremdeki aktif cinsel hayatı olanların bundan haberi var ama! Sistit konusunda daha önce birbirimizle konuşmadığımız için bir şeylerden haberimizin olmadığından bahsetmiştim. Bu sefer öyle de değil. Hiçbirimiz denememişiz, haberimiz yok. Elbette ben de bunu bir misyon edinip sağda solda anlatmaya başladım. Sonrasında sıra sıra arkadaşlarımla smear’e gitmeye başladık.

Gide gele konuşuyoruz, ne işe yaradığını öğreniyoruz. Ama alışmıyoruz. Korka korka gidiyoruz hala. Bazı durumlarda gitmek daha korkunç. Kışın gitmek berbat mesela. Hem dışarısı soğuk hem oda soğuk hem speculum soğuk. Üstüne üstlük kat kat giyinmişsin, onu da soyunman gerekiyor. Rezalet. Üşüyorsun bir de.

Korka korka gitmenin yanı sıra hazırlanıp gidiliyor. Buna dikkat eden var en azından. Genital kılları almadığı için: “Ben şimdi smear’e giremem!” diyip rahat olamayanlar da var. Bir de smear için kıl almakla uğraşacağız.

En kötüsü şüpheli gidişler ama. Kesin bu sefer bir şey çıkacak gidişleri. Bir boklar yendikten sonra şüphelenip gidişler. O sonucun çıkması için beklenen 10 gün zulüm gibi geliyor o zaman. Sonucu almaya koşa koşa gidiyorsun. Doktor kağıda bir bakıyor: “Hmm!” diyip bir gerginlik veriyor, önemli bir şey yok diyip yolluyor. Ne demek önemli bir şey yok! O sonuç kağıdındaki bütün kelimeler googlelanacak, doktor tanıdıklara sorulacak demek bu. “Kesin bir şey yok değil mi?” diye.

Bir gidişimde doktor kağıda baktı: “Üç ay sonra bir daha gel, bir kontrol edelim.” dedi. Bütün kelimeleri googleladım, kesin bir şeyler çıkacak modundaydım. 3 ay sonra korkumdan gidemedim, erteledim durdum. 6 ay sonra gittim, bir şey yokmuş. Ama o 6 ay boyunca adeta emindim bir sorunum olduğuna.

Ve elbette Türkiye’de jinekoloji muhabbetlerinin en kritiği, doktor meselesine gelelim. Anlatsana gülüm neye gireceğiz, neye bakacağız, sonuçta ne çıkmış? Biraz detay versen, bu kadar soğuk duvar gibi olmasan ya? En iyisi bile sinir bozabiliyorken iyisine denk gelmek de neredeyse imkansız zaten. Kim bilir kaçıncı smear’imde pozisyon aldım doktoru bekliyorum. Geldi, gerildim. “Senden zor alıyorduk değil mi?” diyor. Evet, zor alıyorduk. Sonra durdu, bekledi vulvanın başında gevşeyeyim diye…..

Başından sonuna gergin, daha başlamadan korkutucu gelen smear üzerine bir de doktoruyla uğraşmak zorunda kalıyorsun. Ki benim durumlarım hep iyi örnekler. Bir de bunun evli misin sorusu var, bakışlarıyla kınayanı var, var da var. Bizim yaşadığımız şey zaten rahat değil, belli ki erkek aklı ile düşünülmüş bir operasyon bu. Soğuk penis, soğuk oda, soğuk doktor. Bir de yetmezmiş gibi toplumla mücadele ediyoruz.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s